Atom Favori Paketlerim

Atom editörden ve ne kadar etkilendiğimden bahsetmiştim. Bu yazıda ise kullandığım paketleri paylaşıyorum, belki işinize yarar paketler bulabilirsiniz.

remote-ftp

Tartışmasız en çok ihtiyaç olan paketlerden birisi Remote-FTP. Adı üstünde FTP paketi ve kesinlikle ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorum. FTP/FTPS/SFTP bağlantıları yapabiliyorsunuz.

.ftpconfig adında bir JSON dosyası oluşturmak gerekiyor. “Packages > Remote-FTP > Create FTP config file” adımlarını izleyerek varsayılan JSON formatıyla .ftpconfig dosyasını oluşturabilir ve düzenleyerek bağlantı kurabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yerel dosyalara sağ tıklayarak Upload’a basarak dosyanızı da yükleyebilirsiniz, aynı şekilde yukarıdan aşağıya da indirebilirsiniz.

Bu konuda tek dezavantajı dosyaları tek tek indiriyor, thread olarak 10 tane civarında indirebilir olsa yüklü dosya indirim işlemlerinde Filezilla’ya hiç ihtiyaç olmazdı…

Link

sublime-style-column-selection

Sublime editördeki gibi sütun seçimini aktif hale getirir. Seçim yapmadan ALT tuşuna basarak seçim yapabilirsiniz.

Link

atom-beautify

HTML, CSS, JavaScript, PHP, Python, Ruby, Java, C, C++, C#, Objective-C, CoffeeScript, TypeScript, Coldfusion, SQL ve daha bir çok dil için kod formatlama ya da bilinen diğer adıyla beautify işlemini gerçekleştirmeye yarıyor. Girinti (Indentation) ruh hastası kıvamında takıntılı olduğum için benim en yüksek ve düşük not verdiğim paket bu şuanda…

Düşük not vermemin nedeni ise ayarlamalarını yapmak cidden zahmetli ve çok kararlı değil. Eşref saatine gelirseniz düzgün çalışıyor tabîi — ya da benim çözemediğim birşey var õ.õ

Link

composer

Fazla söze gerek yok, atom için composer paketisişeysi.

Link

emmet

Atom için emmet desteği sunan bir paket. Olmazsa olmazlar arasında yine…

Link

file-icons

Dosyalar için simge paketi. Algıyı arttırmak için gayet yararlı olduğunu düşünüyorum.

Link

pigments

Pigments dosyalardaki renk kodlarını tarar ve renkleri renkli bir şekilde gösterir. Front-endciler için ideal bir paket.

Link

minimap

Sublime Text editördeki gibi kaynağın tam halinin küçük navigasyon halini gösteren bir paket.

Link

minimap-pigments

Minimap’te Pigments desteği sağlayan pakettir. Çok mühim olmasa da yine de bulundurabilirsiniz

Link

project-manager

 

Adı üstünde proje yöneticisi. Birden çok proje ile çalışıyorsanız – ki çalışıyorsunuzdur – ihtiyacınız olacaktır. Kullanımına alışmak biraz zaman alsa da kısaca açıklamak gerekirse öncelikle projeyi “Packages > Project Manager > Save Project” diyerek kaydedip daha sonra ALT + SHIFT + P tuş kombinasyonu veya “Packages > Project Manager > List Projects” diyerek projelerinizi listeleyip, listeden projenizi seçebilirsiniz.

Link

sync-settings

sync-settings ile tüm ayarlarınızı Github’a yedekleyip diğer bilgisayarlarınızda da aynı ayarlara sahip olabilirsiniz. Kurulumu az zahmetli olan bu güzel paket benim gibi bir çok bilgisayar – işletim sistemi kullanan kişilere kesinlikle gerekiyor.

Link

todo-show

frequency_cap_es6_-__Users_Ben_Code_Windsor_wcui_dev_src_wcui_-_Atom-1

Link

 

 

You may also like

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.