Linux’ta Python 3.5 Kurmak

Python hala varlığını koruyabilmiş, antik yazılım dillerinden birisi dahi olsa da (benim gibi) hala Python yazılım geliştiren insanlar var… Bazı Linux dağıtımları Python 3.5 ile gelmiyor ve update etmeye kalkınca da 3.4 e kadar güncelliyor. En son sürüme uygun kod geliştiriyorsanız ve Linux dağıtımınız Python 3.5i desteklemiyorsa aşağıdaki adımları izleyerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Kuruluma başlamadan önce

Python 3.5 icin gerekli kurulumları yapacağız ki daha sonradan bir sürpriz ile karşılaşmayalım.

Öncelikle aptitude listelerini güncel hale getirerek son uygulama bilgilerini edindik. Ardından kurulu programlarımızı güncelledik. Buradaki -y argümanı yes to all manasına geliyor, her seferinde evet evet demenize gerek kalmıyor.

Dist-upgrade ise linux distribution (dağıtım) güncellemesi yapar.

Bu aşamaları bittikten sonra artık kuruluma hazırız.

Python 3.5 Kurulumu

Satırını terminalinizde çalıştırın. Eğer hata alırsanız şuanki repository kaynaklarınızda Python 3.5 bulunmamakta ve yapmanız gereken ise aşağıdaki satırları tek tek çalıştırmaktır.

add-apt-repository repository kaynaklarınıza yenisini eklemenizi sağlıyor. https://launchpad.net/~fkrull/+archive/ubuntu/deadsnakes adresini ppa’lerimiz (personal package archive – kişisel paket arşivisiciği) arasına ekledikten sonra yeniden update yapıyoruz ki yeni kaynaktaki bilgileri de alabilsin. Ardından tekrar Python 3.5 kurulumunu deniyoruz.

Artık Python 3.5 sahibi olmanız gerekiyor – eğer hâla hata alıyorsanız beraber çözebiliriz.

İki aynı Python versiyonu olması durumunda python35 gibi çalıştırma komutu ihtiyaç olabiliyor buna dikkat edin. pyth yazıp tab`a bastığınızda zaten karşınıza çıkacaktır.

Kolay gelsin

orum

  1. python a yeni başlayacağım w7 32 bit kullanıyorum kurar iken hata alıyorum bu hataların biri python35.dll hatası ikincisi api-ms-win-crt-runtime–I1-1-0.dll eksik olduğu için başlayamıyor hatası alıyorum yardımcı olurmusunuz lütfen
    not : tüm güncelleştirmeleri yükledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 2019 Ahmet Ertem

Theme by Anders NorénYukarı ↑