PHP için IDE Seçim, Tanıtım ve Karşılaştırması

Frontpage, Dreamweaver gibi web geliştirme araçlarına karşıyımdır fakat IDE’ler olmazsa olmazımız… Doğru kullanımda elimiz-ayağımız, asistanımız, proje yöneticimiz, 3. gözümüz yerine geçer.

Sizlere, bu zamana kadar kullandığım, kullanıp bıraktığım ve denediğim IDE’leri biraz tanıtmak biraz da anlatmak istedim.

Açıkçası; tarafsız yazdım diyemem, çünkü kullanıp-bıraktığım veya bana ölümcül bir yara açıp fişini çektiklerime karşı pek sıcak değilim.

Yazıların detaylarında da görebileceğiniz gibi hâlihazırda NetBeans ve PHPStorm kullanıyorum. Eskiden bir süre Aptana da kullandım fakat Aptana – nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde – dosyanın içini komple boşaltıp öyle bıraktığı oluyordu. Herneyse…

NetBeans ve PHPStorm birbirine yakın fakat küçük yazım-dışı farklılıklarıyla benim için PHPStorm daha üstün geliyor. Tek sorun PHPStorm’un ücretli olması. Ben bu yazıyı yazarken 99$ gibi bir ucreti var. Fakat dediğim gibi, avantajlar kişiden kişiye göre değişir. Intellisense’leri pek kullanmam fakat bazen oyle bir hâl alıyor ki kod, instellisense olmazsa dosyaya git satırı bul değişkeni kopyala (yada neyse ne olduğuna bak) sonra geri dön… zaman kaybı benim için ve zaman kaybederek odağımın dağılmasını hiç istemem.

Yakın zamanda sizlere bu IDEleri tanıtmaya çalışacağım. Şimdilik beklemede kalın :)

You may also like

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.