PHP IDE Seçimi 2 – PHPStorm

Yeni yeni yaygınlaşan, fiyatı ne yazık ki biraz pahalı olan, – korsana hayır -, son derece hedef-odaklı geliştirilmiş, kullanımı-kullanılabilirliği üst düzeyde – tabîi eksileri de yok değil, her zaman artılarını söyleyecek değilim.

Yeni bir IDE değil aslında, ben bu yazıyı yazarken 8.x versiyonu mevcut… Arkasındaki firma; yani JetBrains bu tarz bir hayli uygulama geliştirmiş ve sürekli de geliştiriyor da. PHPStorm’da ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü özellik mevcut diyebilirim. Popüler frameworklere, SVN (VCS), GIT, PHPDoc, Composer gibi bir çok özellik kendi içinde gelse de, daha sonra istediğiniz başka özellikleri ve dilleri de plug-in repository’si aracılığıyla edinebiliyorsunuz.

Fiyatı konusunda; standart ücret dışında alternatifler mevcut (buradan bakabilirsiniz). Standart lisans 199 $ – ki bu da bence pahalı demek – tamam çok işlevsel iyi güzel de 199 da biraz fazla gibi… Öğrenci – öğretmenlere bedava, ben de bundan yararlanarak kullanıyorum. Öğrenci değilseniz bir arkadaşınızın “.edu.tr” li mail adresini kullanarak temin edebilirsiniz.

Artıları

  • Presentation (sunum) modu diye adlandırılan bir görünümü mevcut; öğrenci / öğretmenler veya ofisteki eğitimler vb. durumlar için ideal.

Eksileri

  • Syntax hatalarını belirtme özelliği bulunmuyor.
  • Lisans ilk satın alma ve lisans yenileme ücreti biraz tuzlu.

Künye
Ücret 199 $ (Alternatif fiyatlar mevcut : link)
Kullanım Kolaylığı
Hız
Kişiselleştirilebilirlik
Yardım & Destek
Kararlılık
Lisans CDDL, GPL
İşletim Sistemleri
Sürüm Kontrol Desteği CVS, SVN, Git ve Mercurial
Composer Desteği
Debugger
Web Sitesi https://www.jetbrains.com/phpstorm/

 

You may also like

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.